About 360 Painting
- Recession-resistant, Pandemic resistant, Amazon resistant, high constant daily demand in an industry where competition is easy to differentiate from - Work from home and set your own hours for an improved quality of life - Executive team with more than 50 years combined franchise experience, fast ramp to break even and profitability
Part of the Premium Service Brands family, 360° Painting delivers commercial and residential painting services including additional services such as epoxy floor coating, parking lot striping, wood staining and sealing using premium materials and proven painting methods to ensure picture-perfect results. 360 Painting franchises are located across North America. Industry: Home service, residential services & commercial services Industry Size: $600 billion - Semi-absentee or active owner model (executive models) - Expert-led training with assistance in hiring and training managers & technicians - State-of-the-art proprietary software for customer relations manager and business planning - In-house call center that takes all lead calls & schedules estimates based on your calendar - Large territory footprints with 6-figure income potential - Scalable, high-gross revenue potential with a high resale value - A chance to take control of your own destiny by working for yourself Premium Service Brands offers CareerPlug, which simplifies the hiring process that allows franchisees to recruit qualified candidates easily. Premium Service Brands also offers national partnerships and a dedicated support team that assists in recruiting and hiring qualified team members.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $112K - $196K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2006 |
| Year began franchising | 2006 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
