About 76 Fence
- 76 Fence is the perfect franchise for many clients from all walks of life. There are single/multi unit opportunities as well as the Regional Developer (Master) Franchise licenses. - The item 19 of 76 Fence is very powerful, showing candidates gross sales at $1.5 million last year with a net income of $360,000+ for owner. - This same item 19 has gross numbers from prior years and a full itemized profit and loss statement from last year. - A franchisee with 76 Fence can be an owner-operator or manage a manager in the territory that is trained by the corporate team.
Welcome to the world of 76 Fence, where American values, innovation, and a commitment to security converge to redefine the fencing industry. At 76 Fence, we specialize in providing an extensive array of fencing solutions, catering to both residential and commercial clientele. Our diverse range includes wood, steel, aluminum, and vinyl fencing. Our franchise model is designed with versatility in mind, offering three distinct ownership options: Regional Developer (Master), Manage the Manager Ownership, and Full-Time Owner Management. The 76 Fence franchise model fits all different types of clientele net worths. The 76 Fence franchise package boasts robust support systems, including a dedicated call center, comprehensive sales and marketing CRM and detailed training program led by corporate. The candidate we are looking for is a people person with management skills/tendencies and solid financials. This is a great model for someone who wants to grow a larger business and develop it rapidly. This fits both empire builder franchisees and single/multi-unit alike. 76 Fence offers single and multi-unit ownership opportunities, as well as the larger Regional Developer (Master) Franchise licenses.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $200K - $250K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2021 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Service |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
