Overview
About A&P Painting and Flooring
['Extensive and proficient training to ensure success', 'Low Investment cost - high ROI and quickly', 'Family and long lasting support - culture']
Founded in 2018, A&P Painting and Flooring began as a small business with a bold mission: To Redefine the Contracting Experience. Built on a foundation of honesty and dedication, we have grown by consistently providing exceptional service and earning the trust of homeowners. Our focus is on transforming negative experiences into positive outcomes through modern expertise and guaranteed satisfaction.
Who it fits
Ideal candidate
Business curious minded with sales backgroundDesire for success and to build a legacyEthical and professional
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% Royalties + 2% Brand Development |
| Total investment | $69K - $99K |
| Liquid capital required | $10K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2018 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableArizona, Connecticut, Rhode Island, Pennsylvania, Ohio, Michigan, Texas, Tennessee, North Carolina, New Jersey, Georgia, Colorado, Florida, Wisconsin, Alabama, Indiana, Oregon, Missouri, Virginia, Idaho
UnavailableCalifornia
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
