Overview
About Action Exteriors
- Expanding portfolio - Established model - 24/7 franchisee support
Action Exteriors is your trusted partner in transforming and protecting your home with top-tier roofing, siding, gutters, and windows. Rooted in tradition and inspired by the classic aesthetics of vintage high school branding, we bring a sense of pride and excellence to every project. Our team is dedicated to delivering exceptional quality, unparalleled craftsmanship, and outstanding customer experience. Action Exteriors uses consistent, interactive, and success-driven business coaching making sure your business is reaching it’s fullest potential.
Who it fits
Ideal candidate
High integrityLooking to expand portfolioHardworking
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $59K |
| Royalty | $375 per territory per week |
| Total investment | $116K - $160K |
| Liquid capital required | $45K |
| Net worth requirement | $75K |
| Year founded | 1983 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableOhio, Tennessee, New Jersey, Florida, Alabama, Georgia, District of Columbia, Colorado, South Carolina, Louisiana, Oregon, Oklahoma, Pennsylvania, Arkansas, Missouri
UnavailableMassachusetts, Michigan, North Carolina, New York, Texas, Virginia
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
