Overview
About Always Faithful Dog Training
Our slogan says it all "No Treats, No Clickers, No Shock Collars, No Gimmicks! Real Training, Real Results!™". We are not owned by investors and the franchisor is heavily involved in making sure all locations all trained properly and succesful. We provide a level of support to our zees that is unheard of in the industry.
Ready to join the world's most exciting and experienced dog training franchise? We are a dog training company that utilizes leadership methods to train our clients’ dogs without the use of food, clickers, or shock collars. Our training sessions are done in the client’s home, one on one, so franchisees can deliver a custom training experience.
Who it fits
Ideal candidate
Hard workingWilling to follow the proven guidance from the franchiseA team player that helps the team when needed (aka the PACK)
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $49K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $94K - $98K |
| Liquid capital required | $49K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2003 |
| Year began franchising | 2017 |
| Business model | Service |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableFlorida, Oregon, Maine, Idaho, Utah
UnavailableCalifornia, Virginia, Washington
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
