About Apex Leadership Co.
- Strong recurring revenue - Generate big revenue with small customer base - The Need for fundraising in schools and Youth & Community organizations - Top 100 Innovative franchises - Franchise Business Review Top 50 five years in a row
As an Apex Leadership Co/franchisee, you will operate a business that provides a fundraising solution for schools/community organizations/sports organizations while developing students into leaders utilizing a proprietary two-week curriculum that includes health, fitness and leadership training. You will make a huge impact in your local schools, clubs and youth serving organizations by utilizing our sophisticated fundraising franchise system. This program is set up to promote fitness and leadership traits to students. Apex has transformed the traditional idea of a product sale into a fun, fitness-centered event that students and teachers enjoy. The program is set up to raise more money for the teachers and the school than any other product sale could. In fact, 10% of the funds raised by each class go directly back to the teacher’s budget for supplies, food, field trips.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $79K - $110K |
| Liquid capital required | $65K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2011 |
| Year began franchising | 2012 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
