About Apple Spice Box Lunch Delivery & Catering
- Limited competition. - Lifestyle Business - early mornings, finished by mid-afternoon, Monday - Friday.
Apple Spice Box Lunch Delivery & Catering - Our 31 year history in Box Lunch Delivery & Catering offers franchisees a great business preparing and delivering “working lunches” to the small to large businesses and other organizations in their communities including churches, charities, educational systems, etc. Apple Spice Box Lunch Delivery & Catering is a simple, but profitable franchise model especially when franchisees invest in multiple territories, but only have to open one unit. All in at around $500k, Apple Spice Box Lunch Delivery is not only profitable with over 20 percent margins, but a serious lifestyle model with current franchisee closing their doors by 3:00 pm. And no night or weekends!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $49K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $380K - $740K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $600K |
| Year founded | 1988 |
| Year began franchising | 2003 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
