About Archadeck
- Modest start-up costs with unlimited growth potential With a home-based business that required minimal tools and equipment, low start up capital is required. The standard territory initial investment ranges from $140,000-$160,000. - Operational flexibility with home-based model You have the ability to start from home and eventually grow into a showroom or office space. - No construction experience required! This is a design and project management business. - Leader in the Outdoor Living Design-Build Industry Archadeck is the largest outdoor living design-build franchise with over 40 years of experience.
Archadeck is North America’s largest custom designer and builder of custom decks, screened porches, open porches, outdoor kitchens, fireplaces, hardscapes, and other outdoor living spaces. Archadeck provides rigorous training, a proven sales methodology, in-house drafting department, in-depth franchise support, and marketing systems that enable franchisees to launch their businesses quickly.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6.5% Sales Royalty + 1.5% National Marketing Fund (scaled royalty as sales grow) |
| Total investment | $120K - $139K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1980 |
| Year began franchising | 1985 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
