About Bath Tune-Up
- Low-cost investment - Caring and dynamic company culture - Low overhead, high-profit margin business model
Bath Tune-Up may be new, but it was born from our Kitchen Tune-Up® concept, with over 30 years of experience. Kitchen Tune-Up has perfected the business model of updating kitchens, largely without any major demolition. Our Kitchen Tune-Up franchisees found that their customers were repeatedly asking if they could do the same amazing work in the bathroom, so we took a page from our own playbook and Bath Tune-Up was born. Our Bath Tune-Up remodeling experts update bathrooms utilizing our designer selected collections of the hottest trends in the industry taking the decision-making stress out of the equation for their customers. The standout remodeling concept offers personalized services and incredible results. Everyone has a bathroom. Bath Tune-Up franchisees are the experts for any size bathroom remodel. Your team can replace tile, fixtures, lighting, vanities, tub-to-shower conversions, all the way up to full bath remodels. With our curated experience, the homeowner is not overwhelmed and has a relaxing experience.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | 7-4% |
| Total investment | $110K - $174K |
| Liquid capital required | $74K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2020 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
