About Benjamin Franklin Plumbing
- Residential plumbing is the most essential service. Consumers need water to drink, bathe, wash and clean - Plumbing offers consistent revenue during good and bad economic times and should increase from remote working - 113 billion dollar industry and growing
Benjamin Franklin Plumbing is the leader in residential Plumbing service franchises. We help our network to grow and dominate their market by providing the tools and support necessary to overcome the obstacles of business ownership and growth within the thriving home services market. Our core customers are residential homeowners within the designated franchise territory. By offering satisfaction guarantees to our customers, Benjamin Franklin Plumbing is able to build trust and repeat business within the community. In addition, because of our UWIN guarantee, customers can trust that any service problem will be resolved quickly and honestly.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $43K |
| Royalty | 6% ($1,500 minimum) |
| Total investment | $129K - $270K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2001 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
