About Best Option Restoration (B.O.R.)
- 100% recession proof - A billion dollar industry that continues to grow - Low-Overhead and Startup
BOR is the only company in the restoration industry that will review and collect insurance invoices for our franchises, saving them thousands of hours per year. BOR uses state of the art Thermal Heating Technology. The others guys use the old “Man in a Van with a Fan.” Blowing cold air on water and hoping to evaporate it in several days. Think of a Clothes Dryer, we're faster and more efficient. BOR starts you with the largest "Exclusive Territory" in the industry. 200K-300K per exclusive territory. Most companies give between 55K-125K. With an extensive franchise presence across the country, B.O.R. is a leader in the restoration industry. We hold our technicians to the highest standards in the field. From mold and sewage remediation, to fire damage restoration, or debris removal, our certified technicians combine courtesy and professionalism to make your property look and feel like home again.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $175K - $195K |
| Liquid capital required | $127K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
