About Big Frog Custom T-Shirts & More
- Top 25% average nearly a $1 million store in sales (2022) - High Gross Profit = 60.9% average systemwide (2022) - 70% Repeat and Referral Business after the 1st two years (2022) - Low Investment franchise = under $200K - Work Life Balance - 40 to 50 hour work weeks (no evenings) - Buying Power = 15% to 20% better than the vast major of competitors on both garments and production equipment. - Product Assortment = able to offer and print on almost all of the most popular brands. Most of our competitors do not have the approvals that we do. - Vendor Financing Programs
Big Frog is a sales and marketing franchise the just so happens to be in the garment industry. 50% of our franchisees sales are retail customer t-shirts and apparel to start and 50% of our franchisees sales are B2B sales to schools, small businesses, large corporations, government... Literally, Everyone is a customer!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $167K - $316K |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $450K |
| Year founded | 2008 |
| Year began franchising | 2008 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
