About Blingle!
- Blue Ocean for Digital Advertising coming in at one of the lowest Cost per Leads / Cost per Clicks in the Service Based Industry to-date! - Extreme amounts of support (privately funded by ownership over $100MM) - No National Competitor in the Lighting Industry
We are lighting up the US and having fun while we do it! Blingle! Franchisees will be the premier lighting experts in their area. Blingle! will be focused on all areas of lighting, including Landscape, Holiday, Patio, Permanent & Event Lighting! Our Item 19 Shows a robust Gross Revenue in Holiday Lighting alone, allowing us to understand just one of the MANY possibilities that exist in the Lighting Industry. Our Item 19 Shows 195 Non-Serviceable Leads, which illustrates the demand that exists in the Lighting Industry that is often untapped and unmet.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | <$1M 5%, $1M-$3M 4%, >$3M 3%; Option to prepay $20,000 for first 12 months |
| Total investment | $173K - $227K |
| Liquid capital required | $60K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2017 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
