About Bloomin' Blinds
- Most of the US is still available - Franchisees are successful because of corporate support, high profits, and repair differentiation - Home based, low overhead, no inventory
Bloomin’ Blinds is the only national window coverings brand that offers sales, installation AND repairs. Founded in 2001, Bloomin’ Blinds is a family business that has scaled over the last two decades and is led by the same family members today (three brothers) that built the original model, adding decades of experience and passion to the support of their franchise owners. Window coverings are essential - every building, residential or commercial, is a potential opportunity for business. Bloomin’ Blinds sells, installs and repairs virtually ALL varieties of window coverings including blinds, shades, shutters, drapery, motorized shades and exterior shades. This simple, technology-driven business model offers a zero-inventory, high margin, home-based, truly mobile service that does not require a lot of employees to be successful. New Franchisees can be trained, open and operating within 45 days and the business is quick-to-scale. Bloomin’ Blinds is breathing new life into an ‘old and tired’ industry that has lacked true differentiation for decades. These are the only three states that we are aware of. Franchisees need to hold the required contractors license, hire an employee who holds one or broker (at their expense) a license until they can write the test for their own. We are not experts on state specific laws and requirements. Franchisees must fulfill one of the 3 options before they can formally launch their business.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $116K - $212K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2014 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
