About bluefrog Plumbing + Drain
- Recession resistant/essential business - High margins - We help find a master plumber - AUV of $918,708 for a single territory
Plumbing might be the best kept secret in the home services industry. The industry is booming, with $110 billion in annual revenues, and the fact that plumbing is a need, not a want, for every homeowner makes plumbing entirely recession-resistant. For far too long, plumbing has been the butt of lame jokes (pun intended!) and stereotypes, and overlooked by entrepreneurs who are interested in the home services space. It might surprise you that plumbing is high-margin, highly sophisticated business to own. It can also be incredibly rewarding, both personally and financially. Founded in 2014, bluefrog™ is led by a passionate executive team with decades of industry specific experience in growing franchise systems and helping entrepreneurs live their dreams of owning a successful business. bluefrog™ is also the sister company of one of the fastest growing restoration company's in the nation, Restoration 1.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $144K - $346K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2014 |
| Year began franchising | 2014 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
