About BlueSage Longevity Labs
- World Class Training and support for unit franchisees and area represntatives in their franchise development territories - BlueSage Longevity Labs is poised at the vanguard of global wellness and aesthetics industries positioned to capitalize on demand - Fast ramp to profitability, high ROI, high units economics, lux med spa model providing enhanced wellness /aesthetics to our guests
BlueSage Longevity Labs is a game-changing national & global med spa brand. BlueSage Longevity Labs med spas feature state-of-the-art AI-enhanced modalities and innovative bioaesthetics. Our unique model offers a personalized, evidence-based wellness journey – engineered to deliver advanced well-being solutions for our guests. Our dynamic B2C membership model routinely tracks positive outcomes within 8 – 14 weeks, fostering sustained well-being. BlueSage Longevity Labs features surgery-free and opioid-free pain management solutions, weight loss programs, red light therapy, acoustic sound wave therapy, IV hydration therapy, infrared/cold therapy, and state-of-the-art medical aesthetic treatments.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $535K - $773K |
| Liquid capital required | $160K |
| Net worth requirement | $750K |
| Year founded | 2024 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
