About British Swim School
- No Build Out! Attractive to pool partnerships (win-win), we use their “empty” pools - Swim lessons never go "out of fashion" and with our year-round, heated pools, can be offered year-round - We Own Schools not Pools!
Our mantra, “Survival of the Littlest” not only applies to our program aimed at enabling the very young to survive a water accident, it also reflects the growing number of British Swim School franchise owners who began their journey as entrepreneurs with limited investment capital, many of whom now are now multi-unit successful business owners. British Swim School is the leader in “Learn to Swim” programs. It was revolutionary in developing a survival program that enables the very young to survive an accident in water. Its gentle and fun program makes it the nation’s leader and preferred choice for all parents. The business model, with low investment and even lower overheads makes it a highly profitable, quick starting and fast break-even business. Equally attractive is the fact that our franchise owners have no build-out costs. We partner and contract with pools in Fitness Centers, Schools, Hotels, Sports clubs, etc., bringing revenue to these underutilized facilities. We have a perfect win/win situation!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 10% |
| Total investment | $114K - $155K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 1981 |
| Year began franchising | 2011 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
