About Budget Blinds
- Recession Resistant - Home-Based, Low Inventory - Great Cash Flow, Quick Ramp Up
Budget Blinds trains individuals to own and operate a home-based business that sells and installs window coverings, via a well-equipped mobile showroom. As the largest provider of custom window treatments in North America, Budget Blinds capitalizes on its buying power to provide our franchisees with the best mix of products, vendors, pricing and warranties in the business, resulting in an appointment close rate over 65%. With a strong national advertising program, award winning business coaching, and a strong Item 19, Budget Blinds is a match for almost everyone. We have everything from solo operators all the way to large Executive run models, and the only things necessary to be successful is a professional work ethic, a desire to succeed, and a willingness to follow a system that has been proven over 30 years. Budget Blinds is pleased to announce its VETFRAN participation. Budget Blinds will discount $15,000 off of the franchise fees.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | Percentage-based, 3.5% of Gross Revenue |
| Total investment | $101K - $212K |
| Liquid capital required | $71K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 1992 |
| Year began franchising | 1994 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
