About Building Kidz School
- FLEXIBLE BUSINESS MODEL - Enabling franchisor to set aside 25% of their profits to benefit underprivileged children - Proven model that exceeds industry profitability by 2x
Performing Arts and Academics are in our DNA. We enable you to own a profitable and rewarding business by leveraging our operational excellence and unparalleled curriculum to prepare children for lifelong success while directly benefiting your community. Building Kidz provides full service campuses that enable children to continually develop character, confidence, and commitment. Building Kidz is unique in that our unparalleled and proprietary performing arts integrated academic curriculums, references, and highly qualified faculty combine a world class academic setting with a specialization in Performing Arts. In addition to our performing arts integrated curriculum to enhance academic excellence, we offer daily music, dance, or musical theater classes and weekly language classes. We deliver the safest and most nurturing environment from 7 am to 6 pm. Never be alone! Our collaborative culture starts from day 1. We will guide you through location acquisition, licensing, marketing, and operations. After Opening Day, our regional directors will support you to ensure quality control, operational efficiency, and effective marketing to maximize your profits and minimize your risk. Owning a Building Kidz campus is not only personally rewarding, it is a sustainable and highly profitable business! Exceptional gross margins combined with extremely low capital costs enable rapid expansion.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $310K - $1.5M |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2002 |
| Year began franchising | 2015 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
