About Bumble Bee Blinds
- Industry leading technology - Low cost of entry with great margins - Growing industry that is recession proof
Bumble Bee Blinds offers custom window treatment products, design, consultation, and installation. When it comes to window treatments, we do it all. From consultation to ordering to installation to completion. Bumble Bee Blinds takes the hard work out of owning the window treatments of your dreams. Bumble Bee Blinds offers beautiful, state-of-the-art blinds, shutters, and shades to fit any budget or need for your perfect home or business. We build our business models to be scalable and specifically engineered for sustainable franchise growth. The unique advantages are Buzz Worthy Service with Best-in-Class suppliers, certified installers, and communication at each step of the process via the CRM Service Titan. Technology is utilized for sales presentations, a visualizer to see the product in the home and real time quotes and ordering. Instant financing options are available through OperandiFi and Wells Fargo.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | <500K 6%, $500K-$1M 5%, >$1M 4%. Option to prepay $20,000 for first 12 months |
| Total investment | $165K - $211K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2022 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
