About Celebree School
['The industry is currently underserved. The need for childcare is growing each year.', 'Strong ROI. Average EBITDA per school is $266,360, 15.43% margin with average gross revenue of $1,726,043', 'People feel good about providing a nurturing environment for future leaders and help children become independent thinkers.']
Are you ready to make a difference? Children are our future. Today, they need a safe place to grow and to learn. With Celebree Schools, you can be the change you want to see in the world. Business is 5 days a week. NO evenings, NO weekends, NO holidays. There is very little (if any) accounts receivable. There is no inventory to spoil or disappear out the back door, strong ROI, published earnings claims, many territories available. This is a business that families "need". Parents cannot work from home and take care of their toddler. There are 3.94 million birth's per year, 65% of mothers with children under age 6 are in the workplace and 78% of mothers with children between ages 6 and 17 are in the workplace. This industry is underserved.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $75K |
| Royalty | 7% on 100% of gross revenue |
| Total investment | $923K - $3.3M |
| Liquid capital required | $300K |
| Net worth requirement | $750K |
| Year founded | 1994 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
