About CertaPro Painters
- CertaPro is the largest and most referred residential and commercial painting company in North America - What truly sets CertaPro apart is our dedication to your client’s personal success - Last year our CertaPro Franchisees saw remarkable success, with an average revenue of $2,134,130* - With strategic partnerships, exclusive access to high-quality products, and a corporate culture centered around core values and diversity, CertaPro primes franchisees to build prosperous businesses
Incorporated in the United States in 1991 in the category of residential and commercial property painting, CertaPro Painters has become the largest nationwide painting company with over 450 franchise locations in the US and Canada. The company’s market potential is built upon the aging of the housing stock of North America and the need to paint it every three to seven years. CertaPro Painters is a subsidiary of First Service Brands, which also owns other home/commercial service brands such as California Closets, Paul Davis Restoration, Pillar to Post, and Floor Coverings International.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | 6-5-4% tiered on gross sales |
| Total investment | $171K - $303K |
| Liquid capital required | $85K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 1991 |
| Year began franchising | 1992 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
