About Challenge Island
- Parent-Paid Educational Enrichment is an 8 Billion Dollar Industry. - Parent-Paid Summer Camp is a 20 Billion Dollar Industry. - During the 2022-2023 school year, 56% of public schools are offering afterschool enrichment programs. - Challenge Island’s perfect alignment with National Common Core and Next Generation Science Standards combined with its critical emphasis on 21st Century skills, makes it an ideal recipient for National government grant funding such as Title 1. This is a massive market for our franchisees. - In 2022, Title 1 received 36.5 Billion dollars to spend on curricular programs like Challenge Island. - Mobile business, programs run onsite in schools so there is no overhead of a brick and mortar. - Demand is enormous for Challenge Island!
With 150+ locations and a bestselling book series, Challenge Island is the World’s #1 STEM/STEAM Program. Challenge Island has served over 5 million children and has partnerships with over 15,000 schools and community organizations. During our award-winning classes, camps, field trips, and family engagement events, STEAM Teams® of elementary and middle school-aged kids tackle exciting engineering challenges using only the materials in their treasure chest and their boundless imaginations. Challenge Island’s award-winning, one-of-a-kind curriculum consists of hundreds of unique challenge lessons that are Common Core and Next Generation Science Standard aligned. We are a family-like “Ohana” with the hallmark of stellar corporate support and incredible franchisees who are always willing to lend a helping hand to our newest owners. Join us on the island - where engineering meets imagination!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 7% (minimum of $1200/12 weeks goes into effect after the first 9 months) |
| Total investment | $48K - $63K |
| Liquid capital required | $45K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2003 |
| Year began franchising | 2013 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
