About Children's Art Classes
- Art Education is needed in our country - There is nothing on the market available like Children's Art Classes- we fill a unique need - Are margins are huge, expenses are low, and there are not many moving parts to our business plan
Children's Art Classes, established in 1997, offers hands on, in studio, art education for ages 3 to adult. Our curriculum is designed to grow with the student, meaning each year, the student will advance to the next level of our program. Our average student is with us 4-5 years! Imagine Mathnasium, but for ART students! This business will provide a great lifestyle for someone looking to supplement or replace their current income. We are looking for partners who are passionate about giving back to their communities in a positive way, who believe in the essentials that art education has to offer our youth and young adults, and most of all, people who want more freedom and time in their lives. Low cost to own - around 100k ALL IN!!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 8.25% |
| Total investment | $95K - $250K |
| Liquid capital required | $25K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1997 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
