About Clear Pest Pros
- Recession-Resistant Industry with Strong Demand - Multiple Revenue Streams - Low labor force requirements - start with just one or two employees - Large protected territories & major markets available - In-house training, marketing and operations support from industry experts
The professionals at Clear Pest Pros are known to take care of pest problems for homeowners and businesses – clear and simple. Our franchise owners are committed to delivering high-quality pest control solutions that eliminate pests at the source and mitigate their return. From general pest management to termite control and wildlife exclusion, our local experts help to keep your home or business a pest-free zone. Clear Pest Pros franchisees can rest assured knowing that they’ll benefit from large, protected territories and receive continuous support in marketing, business development, and operations. Our in-house marketing team helps you build your digital presence, and our regional business coaches ensure you understand how to grow and manage your franchise effectively.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $122K - $234K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2025 |
| Year began franchising | 2025 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
