About Closets by Design
- A 40 year history of success - Established and proven business operating practices - On-going support - Proven marketing and advertising programs - Exclusive, prime operating territories still available - Cash collection before delivery - Closets by Design Management System-computer management system to assist in daily operations - Selected as the #1 Franchise by Entrepreneur Magazine
Closets By Design franchisees design, sell, manufacture, and install all of their products. By using state-of-the-art equipment our franchisees offer solutions for closets, garage organizers, entertainment centers, and in-home office systems. Closets By Design has a 40 year history of success. Our proven business model allows people to be in business for themselves, not by themselves.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $20K |
| Royalty | 7.25% |
| Total investment | $154K - $511K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1982 |
| Year began franchising | 1998 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
