About Club SciKidz
- Low start-up costs of only $75,000 - Almost immediate break-even: Little Working Capital Needed - Operate from home - low overhead. Our programs are delivered at Churches, Schools, Community Centers, etc. - BOOMING STEM Industry - Franchises grow their businesses by adding more camp locations within their territory and adding more sessions at each camp. As a result, franchisees grow without added investment and overheads. - Most franchises start with camps in a few locations and then grow at a pace they are comfortable. - We offer extremely large exclusive territories with populations usually of around one million people. - We are looking for franchisees that are interested in building a prosperous business over time by adding more and more locations within their large territories.
Club SciKidz is an educational and technology enrichment program for children ages 4 to 15 that utilizes interactive presentations of structured science-themed activities in a fun, nurturing environment. We are the leading premier STEM summer camp company. Our summer camps make up a very large percent of our revenue. We also offer other revenue streams in the non summer months. Our programs appeal to children who have a genuine interest in how things work; what things are made of and how science works in the real world. Club SciKidz has been offering structured STEM-Based programs since 1997. We have evolved each year by adding new innovative curriculum for all of our many programs. We have a proven model of success. Our Club SciKidz team is committed to the future by offering high quality science themed enrichment throughout the United States.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $74K - $89K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1997 |
| Year began franchising | 2007 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
