About CMIT Solutions
- Low start-up costs - Home based business - Multiple revenue streams - Recurring revenue with no cap - Recession resilient (no brick & mortar r
CMIT Solutions is focused on providing Information Technology Services to Small/Medium Businesses. This market is huge ($600B+) and growing. Franchisees build trusted long-term relationships with clients. Long-term flat rate contracts provide predictable revenue while giving customers better and more consistent proactive support. 10 typical customers (8 PCs, 1 Server) bring franchisee to break-even. Features of business – Long-term relationships with small business customers – CMIT becomes the outsourced IT provider – one stop shop for all computer needs. CMIT provides full back-office support including a 24 x 7 Network Operations Center and Help Desk providing client access during standard business hours nationwide. CMIT also provides business continuity, cloud and hosted solutions. Function of the owner/daily tasks – Networking & Sales, identifying technology challenges with local business owners, manage client relationships – building a “Trusted Advisor” role with clients. Scalable business model with few employees, low overhead and high margins. Desired background of prospects and Ideal candidate - Looking for people with business backgrounds and sales/mktg experience. Candidates with IT management experience are a big plus. Must be strong leader, have a passion for achieving results through others, be a good judge of character and have an affinity for building long-term client relationships. The key is building trusted Business to Business relationships.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $102K - $159K |
| Liquid capital required | $0 |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 1996 |
| Year began franchising | 1998 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
