About Creatif
- A Place for Everyone: From kids to adults, our diverse offerings and wide selection of activities ensure there's something for everyone. - Positioned for Growth: Tapping into the thriving family entertainment industry, Creatif meets the increasing demand for engaging, creative art experiences in combination with STEM programs to create a unique business model. - The Power of Technology: Our proprietary software, including the "ArtPad" app and "StudioManager" platform, boosts efficiency, enhances customer experiences, and streamlines operations. - Year-Round Revenue: Enjoy multiple income streams from DIY walk-ins, parties, workshops, art classes, corporate team-building events, kids camps, art kits, virtual programs, merchandise, mobile opportunity and more. - Comprehensive Support: Our hands-on training and expert guidance ensure you're fully prepared to own and operate a thriving art studio.
At Creatif, we’ve meticulously designed every aspect of our business model to set our franchisees up for success. From our eye-catching branding and sleek, modern studio interiors to our cutting-edge proprietary technology built on the latest software tools, we’ve thought of everything. Our franchise opportunities are tailored to fit a range of budgets: - Mobile Business: Starting at $39K - One-Room Studio (includes mobile): Starting at $131K - Two-Room Studio (includes mobile): Starting at $205K Creatif is an opportunity to own a thriving, creative enterprise that brings joy to your community. **Own an Award-Winning Creatif Art Studio and STEAM Franchise!** **Where Art Meets Technology** Creatif is redefining the art studio experience by blending creativity with innovation. Recognized as an award-winning concept, Creatif offers a unique business opportunity designed for growth and success. Our inspiring studio environment, paired with a wide range of activities and services, creates a vibrant space that appeals to all ages. With the combination of Art + STEM we’ve created an opportunity that appeals to a wider audience and provides long term growth potential for franchisees.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 7% -10% (depending on the model chosen) |
| Total investment | $39K - $343K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $25K |
| Year founded | 2018 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
