About CRS Packout - Content Recovery Specialists
- Semi Absentee model tested and proven successful at our corporate headquarters - No cleaning or restoration experience necessary - 50 years of industry experience as an essential service business
With over 50 years’ experience in the restoration industry, CRS may be new to the franchise world, but its leadership is not new to the restoration world. Boasting compelling unit economics (see item 19) as well as a reasonable build out cost including an option for real estate investment for its franchisees CRS is poised for success in the restoration industry. The CRS mission is “Your Trusted Packout Partner” providing a service for homeowners and business owners alike who have suffered insurance covered property damage and through their precious memories were gone forever. Our focus is to take a bad situation and turn it into a positive one while maintaining equitable relationships with clients and carriers alike. With Multiple revenue streams, pack out, cleaning, deodorizing, storage, pack back and total loss inventory and generally, all with minimal staff, CRS is a simple business model, much different from the full-service restoration companies on the market today. Startup costs can vary, depending on the capital the franchisee has to invest. From leasing trucks and warehouse space to purchasing it outright, there is a large potential for flexibility for new franchisees. All franchisees are supported by the people who have worked this industry day in and day out for years and in some cases, decades. We also offer comprehensive in house and onsite training to make sure our franchisees are starting off on the right foot. CRS is a great opportunity for individuals looking to make a difference in the face of a disaster while building a successful business that supports the community.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 7% royalty + 3% insurance estimate review / consulting fee = 10% |
| Total investment | $201K - $423K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $1.0M |
| Year founded | 2021 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
