About Decorating Den Interiors
['More than 50 years experience', 'Can start from home', 'Work with over 130 manufacturers', 'Proven system for marketing and client development', 'National advertising budget', 'Turnkey business offering', 'No previous design experience required']
Established Over 50 Years ago. Our Concept is simple. We provide decorating & design services mostly for residential clients. Franchisees purchase products at true wholesale and sell them at a reasonable retail price. We are The Franchise of Interior Decorating & Residential Design. Our turnkey business is set up for those who have talent and passion for Interior Design whether or not they have formal training. Some join us with design experience, sometimes even running their own design business for years before realizing they need us to expand to achieve new heights. We offer thousands of products – Window Coverings, Wall Coverings, Fine Furniture, Casual & Outdoor Furniture, Home Office Furniture, Accessories, Lighting, Custom Closets and More. Using over 130 top manufacturers and suppliers, we offer these products in Good/Better/Best price points so we are very competitive on every level. We have programs and systems for marketing and client development. A large budget for National Advertising (full page ads, video development, pay per click advertising, radio advertising campaigns, etc…). Our marketing department will customize advertising materials at no charge. Of course, we have many that are all set to use as is. Each franchisee gets a top quality website and business Facebook page (that we will update for them regularly), and a starter Design Portfolio to show off what we can do. A huge array of product samples come with the franchise. Everyone has access to our comprehensive IntraNet system which is full of training, providing advice and other vital information 24/7. OUR PEOPLE LOVE WHAT THEY DO!!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 9% on 1st Million, 8% on 2nd Million and 7% thereafter (Cumulative) |
| Total investment | $60K - $60K |
| Liquid capital required | $40K |
| Net worth requirement | $90K |
| Year founded | 1969 |
| Year began franchising | 1970 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
