About Deer Solution
- We are a home-based service franchise with a year-round business model and recurring revenue - Our comprehensive back end support will help keep you out of the office and in the field growing your business - Our brand reaches an underserved and fragmented market
So many business owners struggle with doing all the jobs necessary to run a thriving business. Deer Solution works hard to make sure our franchisees feel supported. Our back-end support means that franchisees are spending their time out in the field, working with customers and building relationships within the community to grow their business, instead of being stuck in the office playing phone tag following up on leads and closing sales, or stuffing bills into envelopes. Best of all, we've been in the deer control industry for over 40 years and offer our franchisees an unmatched level of knowledge in the industry. Deer Solution is a home-based service business in an underserved and fragmented market. Our Repellent Service is needed year round to protect landscapes from deer damage, using our all natural proprietary spray. Our turn-key operation comes with lots of Back-End Support. No more worrying about customer support, billing or closing sales, and our thorough training programs for franchisees will not only provide certification but will prepare them for success in their business.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 8% of gross sales |
| Total investment | $85K - $134K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 1981 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
