About dermani MEDSPA
- Multiple, Recurring Revenue Streams - Exclusive Supplier Relationships - Strong Unit Economics
As a dermani MEDSPA® franchise owner, you can provide clients a range of sought-after services, including laser hair removal, skin rejuvenation, Botox® cosmetic, Juvederm®, skin tightening, SkinPen® microneedling, and HydraFacial©. At dermani MEDSPA®, we provide affordable beauty to a wide variety of clientele in a way that encourages collaborative relationships with the medical community ...and that is designed to meet your professional and business goals. Because we are a professional medical spa concept, some of the services provided at your dermani MEDSPA® will be required to be administered by a licensed professional, and each location operates under the direction of a medical doctor. This makes our clinic model an ideal opportunity for a range of potential owner profiles, who can then staff and support their medspa appropriately: from business executives, to licensed professionals such as aestheticians, dermatologists, plastic surgeons, general practitioners, physician’s assistants, nurse practitioners and more, dermani MEDSPA® is a perfect way to tap into an incredibly dynamic market niche, with the well-developed, refined dermani MEDSPA business model.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $436K - $861K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $1.0M |
| Year founded | 2013 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
