About DreamMaker Bath & Kitchen
- Brand Position: Strong Margins, Quality of Life. Mature, time-tested business model to help remodelers achieve strong margins. - Code of Values: Biblically-based Value System that is integral to how we operate our business: above the line. - Customized technology platform for Remodelers - Dedicated Franchise Coach for every franchisee - Customized Marketing Plans and Support
At its core, the DreamMaker opportunity is a faith-based, full-service remodeling franchise... DreamMaker Bath & Kitchen is the #1 full-service remodeling franchise with a 97% recommendation rate from current customers, exceptional reviews from current franchisees on Franchise Business Review, and over 196% unit store sales growth since 2011 according to our 2025 FDD. DreamMaker franchisees have $1.47M in average unit store sales, and an average gross profit margin of 46% across our entire network.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $48K |
| Royalty | 7%-3% |
| Total investment | $235K - $507K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $450K |
| Year founded | 1971 |
| Year began franchising | 1999 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
