About DRYmedic Restoration Services
- In-demand and essential - Year-round - Multiple sources of revenue --- these problems aren't going away!
When it comes to home and business restoration services in the United States, few companies boast a reputation as strong as DRYmedic Restoration Services. We are more than just a repair company – DRYmedic Restoration Services helps our customers rebuild their lives after the unthinkable happens: a natural disaster. Whether it’s a hurricane, flood, or fire, our skilled restoration professionals can efficiently and professionally restore homes to their pre-disaster state. One of the primary reasons DRYmedic Restoration Services is different from other franchise opportunities is our industry. Unlike many others, the restoration industry is in-demand and essential. Because there will always be storms and accidents of various types, shapes and sizes, there will always be a need for our services.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 7-5% |
| Total investment | $196K - $319K |
| Liquid capital required | $80K |
| Net worth requirement | $400K |
| Year founded | 1990 |
| Year began franchising | 1996 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
