About Dynamo Surfaces Franchising LLC
- Remodelling industry is growing. Harvard University puts a number at $337 billion - Consumer Demand is to grow to $42 billion by 2024, as per a Stone Update magazine study - Big-box proof, Pandemic-proof. Comparatively lower competition in this space. No one has franchised in this space so far
At Dynamo Surfaces, we provide unrivaled value through selective procurement and efficient operations. It’s work you’ll be proud to do, with your own Dynamo Surfaces building materials franchise. You will operate a business that sells granite and quartz slabs to fabricators under the “Dynamo Surfaces” trademark and System. In the future, different other surfaces could be added at our discretion. The total investment necessary to begin operations of a Dynamo Surfaces business ranges from $724,706 to $1,084,605. This includes $45,000 that must be paid to us as a new Dynamo Surfaces franchised business. We will take care of the supply chain and delivery of inventory to the warehouse. The franchisee is responsible for the operations and sales. All the customers are repeat customers and it is a B2B business. There are no retail hours.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 5% weekly of invoiced sales |
| Total investment | $725K - $1.1M |
| Liquid capital required | $350K |
| Net worth requirement | $1.0M |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
