Overview
About Eco Three
['Our industry continues to grow each year', 'Our process has proven to work for thousands of homes and businesses', 'Energy costs will continue to rise so our demand will increase']
Eco Three is a proven provider in the home performance and energy efficiency sector. Eco Three specializes in diagnosing comfort and energy efficiency issues in residential and light commercial properties. We are also a full service insulation and weatherization contractor.
Who it fits
Ideal candidate
Someone who is looking to help customers lower utility bills and increase comfort in their homes.Someone who treats a client just as they want to be treatedSomeone who does not want to be in an office all of the time.Someone looking to assist contractors with code compliance testing (blower doors and ductwork testing)
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 3-4% |
| Total investment | $70K - $80K |
| Liquid capital required | $25K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableFlorida, South Carolina, Ohio
UnavailableCalifornia
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
