About Expedia Cruises
['Powered by Expedia – As part of the Expedia Inc. family of brands, our franchisees leverage billions of dollars in buying power on a wide range of travel products (not just cruises) and a globally recognized brand in their local retail business.', 'Retail Returns Equity – Our Franchisees build equity in their business as they create a retail presence in their community, develop a large team of Vacation Consultants and grow their database of repeat customers. With no limit on team size, franchisees can infinitely scale their business over time.', 'Strong Industry Relationships – Our massive sales volume and the relationships we’ve been building with cruise lines since 1987 allow us to secure competitive pricing and Expedia Extras (onboard credits, upgrades, etc.) that other cruise sellers simply cannot match.']
With an Expedia Cruises franchise, your clients can own a retail travel agency that’s connected to their community – backed by one of the most recognized brands in travel. As a full-service retail travel agency specializing in cruises, each franchise offers customers Expedia pricing AND personal service on All-Inclusive Resorts, Coach & Rail Tours, Vacation Packages, Homes & Villas, Insurance, Flights, Hotels, and Activities. Top 3 reasons our industry is a great investment: The cruise industry is booming once again with 31.5 million passengers expected to cruise in 2023. Cruise lines are also investing billions on sustainability measures and new ships; over 75 new cruise ships set to debut between now and 2027. Booking a cruise can be complicated. That’s why 70% of all cruises are booked through a travel agent instead of a website according to Cruise Lines International Association. Cruising has the highest repeat factor of any vacation with 85% of cruisers saying they will cruise again. Expedia Cruises’ model is focused on building loyalty and creating Customers For Life.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $39K |
| Royalty | 9% of commission revenue |
| Total investment | $167K - $292K |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $750K |
| Year founded | 1987 |
| Year began franchising | 1987 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
