About Fantastic Sams
- Celebrating 50th Anniversary 2024 - Original No Appointment Necessary Salon Chain - Gold Standard Training and Support
With close to 600 locations in the U.S. and Canada, Fantastic Sams is a national, full-service salon brand, offering cuts, color, texture, facial waxing and styling services. We also have a full line of Proprietary Products for men and women, including various shampoos, conditioners, and styling products. The variety of services and products means greater opportunity for higher revenue. We have the industry leading CHI Color Factory machine that eliminates most color mixing errors, eliminating the need for a separate "colorist" on staff. The franchisee does not have to be a licensed cosmetologist, the Manager does. The franchisee is focused on the business of the salon. The owner will manage a salon manager who runs the day-to-day operations of the salon. The franchisee is focused on marketing/driving guest counts and revenue, back office duties (accounts payable, scheduling, payroll and salon profitability. Recession-resistant business; straightforward business model; easily scalable for growth; multi-unit ownership is strongly encouraged. Industry leading initial and on-going training support. We have site selection, LOI and Lease support. We welcome conversions and use F.C. Dadson for Construction Services, a "Salon in a Box", turnkey construction from space plan, architectural, permitting, bidding, to full build-out supervised for the franchisee. Minimum Market Size: 40,000 Salon Size: 1,000-1,200 sq ft
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 6% (first 26 weeks $150., Remainder of term $250 or 6% whichever is greater) |
| Total investment | $169K - $301K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 1974 |
| Year began franchising | 1976 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
