Overview
About Fitness Machine Technicians
- Need based service that is B2C and B2B - Low cost of < $100,000 total investment - Very little to no organized competition - niche business in a growing category - fitness
Fitness Machine Technicians specializes in the maintenance and repair of equipment for commercial and home exercise facilities. As a Fitness Machine Technicians owner, you have control over your business development using our proven systems and processes. Streamlined operations include: Call Center for outbound calling, Annual Preventive Maintenance contracts, and Integrated field/technician POS including invoicing and customer management.
Who it fits
Ideal candidate
Dedicated to developing customers and being an ownerRecognizes the roles of both the Franchisee & Franchisor in our mutual relationshipKnows their community; Enjoys sales; Doesn’t want to travel.
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 6%-5% |
| Total investment | $81K - $128K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2002 |
| Year began franchising | 2012 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableIllinois, Alabama, Arkansas, Arizona, California, Delaware, Georgia, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Massachusetts, Mississippi, Missouri, New Hampshire, New Mexico, Nevada, Ohio, Oklahoma, Oregon, Washington, West Virginia, Wisconsin
UnavailableFlorida, Michigan, North Carolina, New Jersey, Pennsylvania, Tennessee, Texas, Virginia, South Carolina, New York
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
