About Floor Coverings International
- Floor Coverings International has a unique business model that brings the showroom directly to a customer’s home, which appeals to customers with busy lifestyles. Our customers meet with a design representative in the safety and comfort of their own home. It’s convenient and it’s easier for them to envision their new flooring when they are able to experience our extensive array of design options, styles and colors in their home environment. - With over 150 locations in the U.S. and Canada, Floor Coverings International is the fastest-growing custom floor franchise in the industry. Low ownership costs, large, exclusive territories and a recession-resistant business model with unlimited profit-potential are just a few reasons why now is the perfect time to become a Floor Coverings International franchisee. - The demand for flooring in the U.S. residential construction sector is expected to grow due to increasing single-family constructions and renovation activities, according to the Flooring Market Size, Share & Trends Analysis Report.
Floor Coverings International offers a dynamic franchise opportunity for results-driven entrepreneurs to experience the exponential growth and wealth within the home improvement industry. Combine the explosive market potential of the $100 billion floor covering industry with the huge consumer convenience of shop-at-home, and you have the ingredients for a dynamic and successful franchise. Floor Coverings International is well established in the floor covering industry (since 1988) and understands the unique advantages of the shop-at-home concept, and can provide the training, support and system to launch a successful business.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $93K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $210K - $300K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1988 |
| Year began franchising | 1988 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
