About Free Flow Environmental
- Open Market-not over saturated - This is for the TRUE business person-you are not buying a job - High ROI for the business person with goals
At FreeFLow, we’re committed to positioning our franchisees to take advantage of a lack of true septic and drainage expertise in what has been a traditionally fragmented market. FREEFLOW Environmental is a business that was designed and built by professionals for professionals with the focus on all thing’s DRAINAGE. THIS IS A VERY AFFORDABLE HOME SERVICE FRANCHISE, WITH HIGH PROFIT MARGINS FOCUSED ON TECHNOLOGY & PROPRIETARY CUTTING EDGE SYSTEMS, NEVER BEFORE SEEN/USED IN THE DRAINAGE INDUSTRY. Real World Know-How – We offer the most comprehensive and innovative septic and drainage training in the country. Our initial training program was specifically designed to prepare our franchisees with more hours of real-world, hands on practical training than anywhere else. Get Trained by the Best in the Business – All of our franchisees are trained by FreeFlow Master Trainer and Founder, David Perdicaris. Building a Business with Passion – All FreeFlow franchisees have three common character traits; an entrepreneurial spirit, a “from-the-heart” attitude for customer service, and a genuine determination to become “THE BRAND” for septic and drainage in their local market. Quality of Life – Our franchisees are able to enjoy the quality of life that comes with building a significant income a truly “evergreen” industry without the heavy overhead of retail storefronts or major office space. Without large staffs or huge commercial leases cutting into their profit margins, FreeFlow franchisees possess a rare degree of freedom and flexibility, a flexibility that ensures that your life outside of work can be as equally rewarding as your life within it.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $99K - $305K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $80K |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
