About Garage Up
- Backed by a team of 70+ employees to support our franchisees - Unmatched franchisee support and coaching - Proven Systems and Business Model
FIRST EVER FRANCHISE OF ITS KIND. Welcome to your new favorite room, powered by ResiBrands. Garage Up is the first ever franchise of its kind - From Garage Doors to Floors, to Full Renovations, We Do It All! Franchise owners have the opportunity to tap into 16 different revenue streams in one of the world's fastest-growing home services & commercial markets. Our robust training & coaching programs set each Franchisee up for success to provide full garage renovation services, including garage door repair, replacement, concrete staining, epoxy floors, garage lighting, cabinets, door openers, painting, and more.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $59K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $129K - $165K |
| Liquid capital required | $45K |
| Net worth requirement | $75K |
| Year founded | 2021 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
