About Gatsby Glass
- The Most Professional Glass Company in North America - The Fastest Growing Glass Franchise in North America - Sales, Marketing, Data, & Technology injected into our Home-Service Brand - THE Sophisticated Glass Solutions Concept
Gatsby Glass is setting the new Diamond Standard in the Glass Industry as we bring 3D Technology and an Innovative Sales Process to a fragmented industry across both the Residential and Commercial lines. This stops the pondering minds of clients that always wonder what a project will look like completed and instead offer them a solution to their project as our 3D / CAD imaging allows for a view into what your completed project will look like from glass to hardware. That is just the start of our World Class Service and Sales Process as we start each appointment with an Expert Design Consultant to roll out a virtual showroom. This allows for the clients to never leave home or the office again as they can see each option from their current location! You pick out the glass, style, hardware, and everything involved to complete you project at the convenience of a fingertip. Each Installation is meant to bring in recurring revenue as not only do we install your glass but we show you how to clean and maintain it also! We have a proprietary package that allows you to maintain the warranty by removing hard water stains, sealing, and cleaning with our Crystal Shield System. Top Selling Points: - No National Competitor - Unsophisticated Competition - High Ticket / High Margin - Premium Glass Product - Large Revenue and EBITDA - Reoccurring Revenue - In-House Talent Acquisition team - Aggressive SEO & Digital Advertising by Franchise Rocket to drive Lead Generation - Best-In-Class Technology - Cross Marketable Services
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | <1M 5%, $1M-$3M 4%, >$3M 3% Option to prepay $20,000 for first 12 months |
| Total investment | $196K - $256K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
