About Go Painting
- Only B2B Painting Franchise on the market. - Established 15+ year track record with proven results in 4 distinct markets. - Modest startup costs and the opportunity to build long term client base with recurring revenue. - Territory availability is wide open.
Go Painting is the ONLY 100% Commercial B2B Painting Brand in the US! Go Painting’s unique focus on commercial painting sets us apart from competing brands. With our B2B model, franchisees will serve business professionals instead of homeowners. This means a greater focus on long-term relationships, resulting in a continuous stream of repeat business. Moreover, the average job sizes is 8-10 times larger than typical residential painting projects. Franchisees will have the opportunity to focus on fewer, bigger projects and have more time to oversee quality, manage customer relationships, and drive revenue and profit growth. Not only will franchisees receive exceptional training and support, but they will also gain access to invaluable tools and resources. They will be equipped with the knowledge, skills, and tools needed to excel. From customer acquisition and relationship-building to comprehensive business administration and project management, we’ll train and coach franchisees on everything they need to know. Furthermore, we understand the importance of teamwork. We will assist franchisees in finding reliable sub-contractors to bring the painting projects to fruition.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 5-7% depending on revenue |
| Total investment | $129K - $172K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2007 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
