About goGLOW
- Incredible financials; Item 19 showing AVERAGE GROSS SALES of $663,278 and AVERAGE NET of $213,568. Top performing location at nearly over 37% margins - goGLOW is a skincare + service brand. We provide custom and natural looking sunless tans but also generate over 25% of our revenue from skincare product - High-ticket, multiple revenue streams, patented equipment + proprietary products that create raving fans (over 1,000+ five star reviews with just 15 locations open)
goGLOW has spent the past decade redefining how consumers think about sunless tanning and skincare - and now, the brand is poised for explosive franchise growth. Positioned at the crossroads of cosmetics and skincare, goGLOW is not just a service, it’s a movement. We’ve elevated spray tanning to a true professional skincare service. Our extensively trained specialists use proprietary solutions, patent-pending equipment, and premium aftercare products to deliver consistent, high-quality results. Say goodbye to orange tones, harsh chemicals, and sticky finishes. At goGLOW, it’s about more than a tan - it’s about empowering clients through education and healthy, radiant skin. This is a one-of-a-kind franchise opportunity, offering strong unit economics, diversified and recurring revenue streams, and exclusive products and equipment that set us apart from imitators. No one else can replicate the goGLOW experience. With a lean staffing model, a compelling founder story, and a category-leading concept, goGLOW is a golden opportunity in modern franchising. Let's GLOW!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $283K - $497K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2011 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
