About Gotcha Covered
- Fragmented industry – the largest retailer has 3% market share, and the rest is mostly small, independent dealers that lack buying power, marketing sophistication or technology - Simple business requires no design experience - Lifestyle business, 9 to 5 with flexibility for work/life balance - Regardless of the economy, windows always need to be covered - Low startup cost – high income potential - Cash flow friendly with no inventory or aging receivables (customers pay before ordering) - High Gross Margins on Sales Contracts (Over 50%) - High Sales Contracts Average Amounts ($4,000+) - High Appointment Closing Ratios (Over 50%) - High Customer Referral Rate - Large Marketing Territories - Flat-fee Royalty with low initial investment - Excellent franchise owner validation
Gotcha Covered provides complete, full-service, custom window treatments to residential and commercial properties throughout North America. Our comprehensive suite of products includes blinds, shutters, shades, drapes, and curtains — along with complementary decor & accessories, motorization, and connected home systems including Alexa and Google Home. Commercially, we have serviced hotels, restaurants, hospitals, and retail stores including Verizon Wireless and Chipotle. Nearly 30 years ago, our founders developed software to streamline the sales process for window treatments. Since then, we have continued to grow, evolve, hit significant milestones, and win awards. 2009: Started franchising as Gotcha Covered 2015: Launched proprietary franchise management software 2016: Aggregated online rating of 4.9/5 stars; maintained ever since 2019: Surpassed $25 million in annual sales; surpassed 100 franchise locations 2020: Ranked as a Top 500 Franchise by Entrepreneur magazine for the first time 2021: Surpassed $50 million in annual sales; acquired by Five Star Franchising 2022: Sold a record number of franchises and won a record number of 10 industry awards 2023: Surpassed 150 franchise locations open
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $70K |
| Royalty | Flat-fee structure - See Details |
| Total investment | $112K - $196K |
| Liquid capital required | $90K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2009 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
