About Granite & Trend Transformations
- Granite & TREND Transformations franchisee's are part of a global leader in the nearly $400 Billion dollar home improvement industry - Our proprietary products and services are unlike no others and are in high demand both the commercial & residential building sectors. - With RockSolids world-class support, the commercial & residential remodeling industry provides vast opportunities for income, growth and lifestyle improvement.
At Granite & TREND Transformations, we transform homes and lives. Customers love our No Demolition, Easy Renovation remodeling process. We can complete kitchen and bath remodels in 1 to 10 days instead of 1 to 2 months! Our average franchisee generates $1,533,153 per year with healthy margins. And we have the nationwide contract with Lowe's Home Improvement Stores for our unique granite & quartz countertop overlay and cabinet refacing products. Our franchisees generated over $10 million in sales just with Lowe's the past fiscal year in 2022.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $176K - $306K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 1992 |
| Year began franchising | 2001 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
