About Great Clips
- Recession Resistant- no matter the economy, people need affordable haircuts - Cannot be outsourced or sold online. Always going to be a neighborhood business. - Manager run opportunity. Some franchisees choose to keep their full time jobs and run their Great Clips business on the side. It certainly requires flexibility to do this, but many choose to have the stability of their full time job while they start their business.
Great Clips is the largest single brand hair salon in North America. Great Clips is a convenient, walk in, no-appointment hair cutting salon – we cut hair, and sell product. Great Clips does not provide spa services, tanning, manicures or hair color: we keep it simple and allow our customers to get a great cut for a great price in a convenient format. The $70 Billion Haircare industry is growing at a rapid pace, and is one of the most recession resistant industries available.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $25K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $188K - $420K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1982 |
| Year began franchising | 1983 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
