About Groovy Hues
- Parent Company is the only company to build more than 1 franchise brand from scratch to beyond 100 active territories - First painting franchise to target high level investors that can put their capital to work by leveraging technology and equipment to produce more revenue - Unique customer acquisition strategy to drive revenue
We are the first volume based painting franchise opportunity. We are leveraging more sophisticated and well capitalized franchisees to leverage their capital and experience with our process. Groovy Hues is a hybrid painting model where we leverage employees and sub contractors to perform the labor. This creates a more profitable model yet the ability to more aggressively scale with subcontractors.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | <1M 6%, $1M-$3M 5%, >$3M 4% Option to prepay $20,000 for first 12 months |
| Total investment | $158K - $204K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2022 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
